Dijital Dönüşüm Dijital Dünya

Endüstri 4.0 Vizyonunda Festina Lente Felsefesi

Endüstri 4.0 mı? Hemen, şimdi, acil E4.0’a geçmeliyiz! Elbette!

Dünyanın konuştuğu bu vizyona geçmeyi kim istemez? Ancak bu dönüşümü hedefleyen işletmelerin öncelikle bazı soruları cevaplandırması gerekiyor:

 “Dijital dönüşüm ile ilgili bir stratejimiz var mı?”

“Hangi iş alanında bu dönüşümü uygulamalıyız?”

 “E4.0’ın hangi temel teknolojileri işletmem için uygun?”

 “İşletme bu dönüşüme ne kadar hazır?”

 “Kısa, Orta ve Uzun vadede nasıl bir kazanım bekliyoruz?”

Şayet yukarıdaki soruların cevapları belli ise ne mutlu! Ancak maalesef çoğu işletmede bu ve benzer soruların cevapsız kaldığını görüyoruz. Günümüzde adını sıkça duyduğumuz CDO’lara ihtiyaç duyulmasının nedeni de açıkçası kapsamlı sorulara bütüncül bakış açısı ile cevap bulunması içindir.  Bu noktada unutulmaması gereken dijital dönüşümün sadece teknolojik bir dönüşüm olmadığı, işletmelerin bütün alanlarına dokunduğu gerçeğidir. İşte bu nedenden dolayı kısa vadeli kazanç beklentilerinden arınmış bütüncül yönetim kritik derecede önemlidir.

Geçenlerde dijital dönüşüm süreci içerisindeki ideal davranış modelini çok güzel tanımlayan bir söze rastladım. “Festinalente”

Latince olan bu söz “Yavaş yavaş acele et” anlamına gelir.

Bence dönüşümü hedefleyen şirketlerin duvarlarına asmaları gereken bir söz!

Etiketler

Yazar Hakkında

Dr. Haluk Gökşen

Dr. Haluk GÖKŞEN lisans eğitimini Elektronik Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde tamamlamış, 2016 yılında ise İşletme alanında Doktor unvanı almıştır.

İş yaşamına 2008 yılında Enerji Sektöründe satış ve proje mühendisi olarak başlayan, aynı yıl içerisinde Telekomünikasyon Sektörüne geçiş yapan GÖKŞEN birçok önemli projede görev almıştır.

Akademik alanda çeşitli çalışmalara imza atan GÖKŞEN’in uluslararası hakemli dergilerde, ulusal ve uluslararası kongrelerde yöneylem araştırmaları, tedarik zinciri / lojistik yönetimi / hizmet kalitesi konularında yayınlanmış makale / bildirileri, çok kriterli karar verme teknikleri ile ilgili kitap bölümü ve Etkili Sunum Teknikleri alanında Dr. Mehmet Arif TUNCER ile kaleme aldığı “Hayatındaki En İyi Sunum” isimli kitabı mevcuttur. Ayrıca GÖKŞEN etkili sunumlar için telif hakları kendisine ait olan Arı Kovanı Modeli’ni geliştirmiştir.
Son dönemde özellikle Endüstri 4.0 üzerine yoğun araştırmalar yürüten GÖKŞEN’in Alper GERÇEK ile Türkiye Bilişim Derneği yayınlarından çıkan “Kobiler İçin Dijital Dönüşüm Rehberi-Endüstri 4.0” isimli bir kitabı bulunmaktadır. Dr. Haluk GÖKŞEN deneyimlerini önemli organizasyonlarda paylaşmakta olup, aynı zamanda akademik anlamda da Endüstri 4.0 konusu ile ilgili bilimsel çalışmalar yürütmektedir.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için buraya tıklayın