Dijital Dünya Dijital Teknolojiler Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 Vizyonunda Kamçı Etkisi

Endüstri 4.0 vizyonunda etkisi fazla dillendirilmeyen bir kavram: Kamçı Etkisi (Bullwhip Effect)

Peki nedir bu etki ve E4.0’ın en fazla hangi temel gelişim alanı ile ilintilidir? Kısaca açıklayalım;

Kamçı etkisi tedarik zinciri boyunca nihai müşteriden üreticiye doğru talep varyansının artmasıdır. Başka bir değişle müşterideki talebin üreticiye doğru ilk talebin hacmine nazaran daha büyük hacim alarak ilerlemesidir.

 Bu durum ister istemez üreticileri fazla stok bulundurma, fazla mesai vb maliyeti artırıcı tedbirleri almaya zorlamaktadır.

E4.0 vizyonunda maliyet optimizasyonunu, artık sadece şirketlerin değil tedarik zincirleri rekabetlerini savunurken bu etkiyi nasıl azaltacağız?

İşte bu noktada E4.0 vizyonunda yatay-dikey entegrasyon aradığımız çözümü sunuyor.  İç ve dış müşteriden gelen talebin gecikmeden, yüksek doğruluk oranıyla elde edilmesi, hızlı ve doğru aksiyonların alınmasını sağlayacak ve bu etkiyi azaltacaktır.

 Selamlarımla.

Yazar Hakkında

Dr. Haluk Gökşen

Dr. Haluk GÖKŞEN lisans eğitimini Elektronik Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde tamamlamış, 2016 yılında ise İşletme alanında Doktor unvanı almıştır.

İş yaşamına 2008 yılında Enerji Sektöründe satış ve proje mühendisi olarak başlayan, aynı yıl içerisinde Telekomünikasyon Sektörüne geçiş yapan GÖKŞEN birçok önemli projede görev almıştır.

Akademik alanda çeşitli çalışmalara imza atan GÖKŞEN’in uluslararası hakemli dergilerde, ulusal ve uluslararası kongrelerde yöneylem araştırmaları, tedarik zinciri / lojistik yönetimi / hizmet kalitesi konularında yayınlanmış makale / bildirileri, çok kriterli karar verme teknikleri ile ilgili kitap bölümü ve Etkili Sunum Teknikleri alanında Dr. Mehmet Arif TUNCER ile kaleme aldığı “Hayatındaki En İyi Sunum” isimli kitabı mevcuttur. Ayrıca GÖKŞEN etkili sunumlar için telif hakları kendisine ait olan Arı Kovanı Modeli’ni geliştirmiştir.
Son dönemde özellikle Endüstri 4.0 üzerine yoğun araştırmalar yürüten GÖKŞEN’in Alper GERÇEK ile Türkiye Bilişim Derneği yayınlarından çıkan “Kobiler İçin Dijital Dönüşüm Rehberi-Endüstri 4.0” isimli bir kitabı bulunmaktadır. Dr. Haluk GÖKŞEN deneyimlerini önemli organizasyonlarda paylaşmakta olup, aynı zamanda akademik anlamda da Endüstri 4.0 konusu ile ilgili bilimsel çalışmalar yürütmektedir.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için buraya tıklayın