Dijital Dönüşümde Siber Güvenlik Neden Önemli?

Blog  Dijital Dönüşüm  Dijital Teknoloji

Dijital Dönüşümde Siber Güvenlik Neden Önemli?

Dijital Dönüşüm  (diğer bir deyişle Endüstri4.0)’de Siber Güvenlik Neden  Önemli?

Dijital dönüşümü uygulamaya başladığımızda birbirine bağlantı ve tamamen dijital teknolojilerle donanmış sistemleri kullanıyor olacağız. Artık dijital bir teknolojiyi kullandığımızda siber saldırılara maruz kalmayı da düşünmemiz ve bu kötü olasılığı kesinlikle aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Dijital dönüşümle birlikte  güvenli iletişim ve güvenlik büyük önem kazanacaktır. Bilgi ve veri güvenliğinin kritik önem kazanması bu konudaki çözümlerin de güçlenmesini ve sistemlerin kesinlikle bu çözümleri içermesini zorunlu hale getirecektir. Siber Güvenlik dijital dönüşümü etkin kılacak teknolojiler arasında en önemlilerinden biri olmasına karşın ne yazık ki göz ardı edilmekte ve ancak bir sorun yaşandığı zaman gündeme gelmektedir.

Akıllı sistemleri kullanmaya başlayacağımız, veri toplayıp analiz edeceğimiz, karar verirken bize yardımcı olacak yazılımların olacağı, hatta sistemlerin entegre şekilde çalışacağı ve bazen kararlar alabileceği bu yeni dünyada bütün bu altyapıya güvenip güvenmeyeceğimiz sorusu ilginç bir sorudur. Ek olarak yatırım yaparak kurduğunuz ve büyük beklentilerinizin olduğu akıllı üretim yönetim sisteminin kontrolü altındaki yapıda yine de manuel kontroller yapmak hiç akılcı ve maliyet etkin olmayacaktır.  

Bunun önemini şu örnek ile göstermek mümkündür;

Kullandığınız sistem her şeyin doğru gittiğini gösteriyor ve siz de doğal olarak kurduğunuz bu sisteme güvenerek siparişlerinizi zamanında yetiştireceğinizi düşünüyorken ya bu sistem içerisine bir şekilde yerleşen bir kaçak yazılım verilerinizi akıllı bir algoritmayla bozuyorsa? Siz artık geri dönülemez bir noktada bu durumun sonucuyla karşılaşırsanız? Stok takibi yapan yazılımınız stoklarınız üretim partisi için yeterli derken aslında hiç de böyle olmasa?

İşletmenizde kuracağınız sistemlerin, tercih edeceğiniz uygulamaların, altyapınızın hatta algılayıcıların bile siber güvenlik çözümünü içermesi, bu bakış açısına göre analiz edilerek herhangi bir açığının olmadığına bakılması, işletmeye alındıktan sonrası için de gereken güncellemelerin zamanında yapılması kesinlikle atlanmaması gereken adımlardır. Ayrıca kapalı bir sisteme sahip olunduğu diğer bir deyişle internetten faydalanılmadığı durumu bir çözüm görmek ve saldırılara karşı önlem alındığı yanılgısına da düşmemek gerekli. Kullanıcılarınızın bilinçli olmasını sağlamak ve bilgi güvenliği konusunda gereken eğitimleri aldırmak da yapmanız gerekenler arasında.

Sadece bir firewalle sahip olmak siber güvenlik çözümüne sahip olmak değildir.

Güçlü Siber Güvenlik çözümleriyle desteklenen dijital teknolojiler tercih edildiği zaman saldırılara karşı baştan önlem alınmış olacaktır. Ayrıca Siber Güvenlik konusunun süreklilik göstermesi gerektiği, gereken güncellemeleri yapmadığınızda diğer bir deyişle yeni tip saldırılara karşı sisteminizi güncellemediğinizde her şeyin boşa gideceğini de unutmamak gerekli.

Yazar: Alper Gerçek

Leave a reply