Endüstri 4.0 Sistem Entegrasyonu

Alman Profesörler Endüstri 4.0’a Nasıl Bakıyorlar

Alman Profesörler Endüstri 4.0’a nasıl bakıyorlar?

Endüstri 4.0 çalışma sisteminde insanlara yer var mı? Almanya’da Üretim Teknolojisi Profesörlerinin kurduğu Bilimsel Üretim Teknolojisi Derneği (WGP) stratejik bir rapor olan Endüstriyel Çalışma Alanı 2025 ‘i yayınladı (URL-1). Dökümanda adım adım Endüstri 4.0’a doğru gelişime odaklanan bir model kapsamında beş temel düzeyden söz edilmektedir.

0. düzeyde üretim tesisinin diğer sistemlerle bağlantısı bulunmamaktadır. Bu düzeyde operatörler malzeme ve bilgi akışında en önemli unsurdur.

1. düzeyde sistem bir üst kontrol sistemine bağlı durumdadır. Ancak malzeme ve bilgi akışında hala operatörler önemli bir unsurdur.

2. düzeyde üretim hattı diğer sistemlere doğrudan bağlıdır. Sistem gerçek zamanlı olarak sensörlerle kontrol edilmektedir. Gecikmeler anında planlamada dikkate alınır.

3.düzeyde üretim hattı otonom olarak diğer sistemlerle veya operatör ile haberleşebilmektedir (robot-insan işbirliği).

4. düzeyde ise sistemin duruma uygun karar mekanizması geliştirmesi (öğrenilmiş bilgiler ile), bununla beraber sistemler ve insanlar ile etkileşim kurmasından bahsedilmektedir.

Raporda diğer bir önemli nokta ise en yüksek gelişim aşamasında bile HALA İNSANLARA İHTİYAÇ OLDUĞUNUN vurgulanmasıdır.

Kaynak:

URL-1 :https://innovationorigins.com/how-german-professors-see-industry-4-0/

Etiketler

Yazar Hakkında

Dr. Haluk Gökşen

Dr. Haluk GÖKŞEN lisans eğitimini Elektronik Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde tamamlamış, 2016 yılında ise İşletme alanında Doktor unvanı almıştır.

İş yaşamına 2008 yılında Enerji Sektöründe satış ve proje mühendisi olarak başlayan, aynı yıl içerisinde Telekomünikasyon Sektörüne geçiş yapan GÖKŞEN birçok önemli projede görev almıştır.

Akademik alanda çeşitli çalışmalara imza atan GÖKŞEN’in uluslararası hakemli dergilerde, ulusal ve uluslararası kongrelerde yöneylem araştırmaları, tedarik zinciri / lojistik yönetimi / hizmet kalitesi konularında yayınlanmış makale / bildirileri, çok kriterli karar verme teknikleri ile ilgili kitap bölümü ve Etkili Sunum Teknikleri alanında Dr. Mehmet Arif TUNCER ile kaleme aldığı “Hayatındaki En İyi Sunum” isimli kitabı mevcuttur. Ayrıca GÖKŞEN etkili sunumlar için telif hakları kendisine ait olan Arı Kovanı Modeli’ni geliştirmiştir.
Son dönemde özellikle Endüstri 4.0 üzerine yoğun araştırmalar yürüten GÖKŞEN’in Alper GERÇEK ile Türkiye Bilişim Derneği yayınlarından çıkan “Kobiler İçin Dijital Dönüşüm Rehberi-Endüstri 4.0” isimli bir kitabı bulunmaktadır. Dr. Haluk GÖKŞEN deneyimlerini önemli organizasyonlarda paylaşmakta olup, aynı zamanda akademik anlamda da Endüstri 4.0 konusu ile ilgili bilimsel çalışmalar yürütmektedir.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için buraya tıklayın