Yazarlar

Ülkemizin ve toplumun kültürel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak teknoloji okuryazarları ve geleceğin girişimcilerini yetiştirmek amacıyla Türkiye’nin ilk ve tek odağı insan olan Teknoloji ve İnsan Kolejleri’ni (Tink) kuran Zeynep Dereli, eğitimin günümüz şartlarına adapte edilebilmesi için farklı ülkelerdeki eğitim modellerini incelemiş ve elde ettiği bilgiler ışığında Tink’i hayata geçirmiştir.
Henüz kariyerinin başlarında İstanbul’daki Dundas&Ünlü Menkul Kıymetler’de Birleşme ve Satın Alma bölümünde çalıştı. Bu görevi sonrasında Londra’da Shell Trading and Shipping firmasında Risk analizi, Araştırma ve Mevzuat Uyum takımlarında yer aldı. Türkiye’ye döndükten sonra Shell Türkiye’de Finansal Analizci ve Tedarik Analizcisi olarak çalıştı.
Kariyerinin ikinci bölümüne ise ülkemiz ekonomisinin kalkınmasına destek veren değişik kuruluşlarda görevler üstlenerek devam etti. Bunlardan ilki Atlantik Konseyi Karadeniz Enerji ve Ekonomik Forumu’nun direktörlüğüydü. Ayrıca bir dönem SKY Türk ve CNBC-E kanallarında siyaset gündemine ilişkin haftalık “Liderler ve Kararlar” programını hazırlayıp sundu. Daha sonra düşünce kuruluşlarından Türk Politika Forumu’nun Genel Koordinatörlüğü’nü yürüttü. Tüm bunların yanı sıra GLOW İletişim firmasının ve APCO Türkiye’nin kuruculuğunu ve CEO’luğunu üstlendi. Bundan evvel, DRUM (Dialogue, Respect and Understanding through Music) isimli sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi.
Londra’daki SOAS Üniversitesi’nde Kalkınma Ekonomileri alanında yüksek lisans yaptı ve Princeton Üniversitesi’nden mühendislik ve Orta Doğu Araştırmaları Sertifikasıyla mezun oldu.
Zeynep Dereli’nin katıldığı diğer sosyal sorumluluk projeleri arasında yönetim kurulunda olduğu Türk İngiliz Ticaret Odasi, TÜBİSAD ve Digit4Turkey ile kurucularından olduğu Endeavour bulunuyor.

1987 yılında Balıkesir’de doğdu. 2005 yılında Balıkesir Lisesi’nden, 2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri lisans programından mezun oldu. Profesyonel iş hayatına Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’de İnsan Kaynakları Yetkilisi olarak başladı. Kariyerine, 2011 – 2014 yıllarında Özyeğin Üniversitesi’nde devam etti; burada sırasıyla Başvuru, Kayıt ve İstatistik Uzmanı ve Sistem & Süreç Geliştirme Uzmanı olarak görev aldı. Bu dönemde, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK) Yükseöğretim Öğrenci Bilgi Sistemi’nin yeniden yapılandırılması ve Mezun Bilgi Sistemi’nin oluşturulması projelerine öncülük etti, destek ve danışmanlıklar sağladı. Özyeğin Üniversitesi’nin 2014 yılı mezunları tarafından “En Sevilen İdari Personel” ödülüne layık görülen Tuba Çal Ağustos 2014’den bu yana Çelikel Eğitim Vakfı’nda Vakıf Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Bunun yanı sıra, fototerapi temelli ve koçluk disiplinine dayalı oyunlar geliştiren ve kendi profesyonellerini yetiştiren Points of You’nun L1 ve L2 sertifikalarına sahiptir ve Practioner (Türkiye) uzmanlığı ile Points of You Türkiye kapsamında Explorer eğitimleri gerçekleştirebilmektedir.

Çelikel Eğitim Vakfı’nda pek çok süreç ve proje geliştirme çalışmaları ile burs, gençlik ve eğitim projeleri deneyimi bulunan Tuba Çal yetkinlik bazlı mülakat tasarımları ve uygulamaları alanında da uzmandır. 2017 ve 2018 yıllarında Anel Grup (www.anelgroup.com) Eğitim Komitesi Üyeliği ve İç Eğitmeni olarak da çalışmalar gerçekleştiren Tuba Çal, eş zamanlı olarak çeşitli sivil toplum ve eğitim kuruluşunda da danışman ve üyedir:

• Hayat Sende Derneği, Geleceğe Koşanlar Mentorluk Projesi Danışma Kurulu Üyesi (2016 – 2018)
• E – Bursum (Sosyal Girişim), Danışma Kurulu Üyesi (2016 – 2018)
• Çelikel Eğitim Vakfı, Geleceğin Şifresi: Kodlama Projesi Danışmanı (halen)
• Çelikel Eğitim Vakfı, Akran Buluşmaları Projesi Danışmanı (halen)
• Çelikel Eğitim Vakfı, Kıvılcımdan Topluma Projesi Danışmanı (halen)
• Çelikel Eğitim Vakfı, Yönderlik Programı Danışmanı (halen)
• Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 Derneği (Gönüllü) Üyesi (halen)
• Çağdaş Drama Derneği İstanbul Şubesi Üyesi (halen)
• Balya Kayalar Köyü Sosyal Yardımlaşma Derneği, Denetim Kurulu Üyesi (halen)

Yaratıcı Drama Eğitmenliği/Liderliği Sertifika Programı’nı tamamlamış olup, Proje aşamasındadır. Projesi “Duygusal Çeviklik Becerisinin Yaratıcı Drama Yöntemi ile İşlenmesi”dir. Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) Değişim için Bağış: Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı üçüncü dönem mezunudur. Farklı disiplinler konusunda kendisini geliştirmeye devam ederek gençlere yönelik yetenek yönetimi ve kariyer danışmanlığı sağlamaktadır. Aynı zamanda, çeşitli projeler (kişisel, sosyal, vb. gelişim) kapsamında gençler ve yetişkinler için eğitim içerikleri geliştirmekte ve uygulamaktadır.

2014 yılında Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden, 2017 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.
Tolga Büyüktanır doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde devam etmektedir.

İş hayatına 2014 yılında, özel bir üniversitede araştırma görevlisi olarak başlamış ve 2016 yılına kadar bu görevde devam etmiştir. 2016 yılından bu yana özel sektörde AR-GE Mühendisi olarak çalışmaktadır.

KODLAB Yayınevi tarafından yayınlanmış "Nesnelerin İnterneti" ve "C++ ile Projeler" başlıklı kitapları vardır. Tolga Büyüktanır'ın başlıca araştırma alanları; büyük veri,veri bilimi, karmaşık olay işleme ve blokzincir'dir.

Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden Lisans (1981), Bilgisayar Mühendisliği bölümünden de Yüksek Lisans (1984) derecesi aldı. 1981–1992 yılları arasında, ASELSAN, TRANSDATA Sistemleri Tic. ve Endüstri Ltd. Şti., NETAŞ, DATATEK Bilgisayar Sistemleri Danışmanlık ve Tic. Ltd. Şti. gibi şirketlerde Mühendis ve Yönetici olarak görev yaptı.

1992 yılında kurduğu VEGA Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Ltd. Şti. bünyesinde, KOBİ Sahibi ve Yöneticileri ile, çok sayıda başarılı Yönetim Danışmanlığı projeleri gerçekleştirdi. 1995–1997 yılları arasında, Yönetim Danışmanları Derneği (YDD) ve KOSGEB’in ortaklaşa düzenlediği Yönetim Danışmanı Yetiştirme Projesi’nde Proje Koordinatörü ve Eğitmen olarak çalıştı.

2004–2006 yılları arasında, DATAEXPERT İnsan Kaynakları Teknoloji ve Danışmanlık Şti.’nde Proje Yöneticisi ve Danışman olarak, Yüksek Teknoloji firmalarının 20’in üzerinde Seçme ve Yerleştirme Projesini başarı ile tamamladı. 2006–2011 yılları arasında, Boyden Global Executive Search Istanbul ofisinde, Kıdemli Danışman ve Kariyer Koçu olarak; Bilgi Teknolojileri, Telekomünikasyon ve Elektronik, Otomotiv, Üretim, Enerji, İlaç, Perakende ve Hızlı Tüketim Ürünleri sektörlerinde toplam 70’in üzerinde Üst Düzey Yönetici Seçme ve Yerleştirme projesini başarı ile tamamladı. 2011–2015 yılları arasında; Hayat Bilişim Holding, OXYGEN Danışmanlık ve PDR-HR Danışmanlık firmalarında Üst Düzey Yönetici ve Kıdemli Danışman olarak görev yaptı.

Sibel KINAK, 2015–2019 yılları arasında, Dünyanın 1 numaralı KOBİ ve Yönetici Koçluğu firması olan ActionCOACH’un İstanbul ofisi İş Ortağı olarak, İşletme ve Yönetici Koçluğu yaptı. KOBİ’lere, kuruluş, yeniden yapılanma ve büyüme süreçlerinde eşlik ederek, İşletme Sahibi ve Yöneticileri’nin hayallerine ulaşmalarına, işletmelerini sürdürülebilir ve karlı bir biçimde büyütmelerine rehberlik edip, onların sürekli öğrenmelerine katkıda bulundu.

2015-2018 yılları arasında TEB-TİM Let’s Up/Start Up programı kapsamında, Türkiye çapında, Üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofis’lerinde Tekno Girişimcilere “DISC ile Yönetsel Beceriler” eğitimleri verdi. TÜSİAD ve TÜRKONFED’in ortaklaşa gerçekleştirdiği BORGIP (Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi) Projesi’nde İşletme Koçu olarak görev yaptı. Ocak 2016–Şubat 2019 arasında Avrupa Birliği Horizon 2020 Dijital Inovasyon ve Modelleme proje tekliflerinde, Değerlendirme Uzmanı olarak katkı sağladı.

Sibel, Nisan 2019 itibarı ile, VEGA Yönetim Danışmanlığı ve Eğitim çatısı altında; kurumlarda, İnsan Gücü, İş Süreçleri ve Organizasyon Yapısı'nın Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm ihtiyaçlarına uygun olarak Yeniden Yapılanması kapsamında, Yol Haritasını Oluşturma ve Hayata Geçirme süreçlerinde, Yönetim Danışmanlığı ve Eğitim Hizmetleri vermektedir.

Kasım 2019 itibarı ile, Boğaziçi Counseling for Business (BCB) ekibinde, Dijital Dönüşüm sürecindeki İşletmelerin, Yetenek Yönetimi, İş Gücünün Dijital Dönüşüm Süreçlerine ve Sonuçlarına Uyumlanması, ve de, Sürdürülebilir Kılınması ile ilgili projelerinde, Kıdemli Danışman olarak görev yapmaktadır.

Sibel KINAK, İTÜ Proje Yönetim Merkezi ve MENTOR işbirliği ile düzenlenen Proje Yönetimi Eğitimi’ni, NAVİTAS’ın CTI onaylı Co-Active Coaching Eğitimi’ni, Kadir Has Üniversitesi ve IDEMA Danışmanlık işbirliği ile düzenlenen AB Proje Hazırlama ve Yönetimi Eğitimi’ni, ActionCOACH İşletme Koçluğu Sertifika Programı’nı, GMN Türkiye’nin Profesyonel Müzakereci Eğitimi’ni, BÜYEM (Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi) tarafından düzenlenen Endüstri 4.0 Farkındalık Programı’nı başarıyla tamamladı.

BUMED (Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği), EMCC (European Mentoring & Coaching Council), WTECH (Women in Technology) ve PWN (Professional Women's Network) Üyesidir. Gönüllü olarak; Kadın Girişimcilere Mentorluk, LİMAK Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi Danışanlarına Kariyer Koçluğu, ÇYDD Bursiyerlerine ve Boğaziçi Üniversitesi son sınıf öğrencilerine Kariyer Danışmanlığı yapmaktadır.

Oğlunun ve Kızının annesi. 1999 yılından beri, İstanbul Avrupa Korosu Koristi olarak, Klasik Batı Müziği söylüyor.

Fizik ve matematik eğitiminin ardından 2002 yılında Boston’da Northeastern Üniversitesi’nde mühendislik yüksek lisans derecesini aldı. Northeastern’da çok sayıda yazılım dersinin asistanlığını yaptı. Boston bölgesinde Nortel Networks ve IBM’de yazılım mühendisi olarak çalıştı. Aynı dönemde Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencilerine yönelik Java For Distributed Computing (CSCIE 160) dersinde de asistan olarak görev aldı.

2007 yılında MIT Sloan School of Management’dan MBA derecesini aldı. Bir mühendis olarak MIT’de 3 pazarlama dersine asistan oldu. MIT’de bulunduğu dönemde Almanya, Yeni Zelanda ve Hindistan’da farklı projeler başlattı ve yönetti. MIT’den sonra 2 yıl New York’da Deloitte Strategy ve Operations’da strateji danışmanlığı yaptı ve M&A konusuna odaklandı.

2010 ve 2016 yılları arasında iki şirket kurdu. Biri tek başına, diğeri MIT Sloan eski dekanı Prof. Glen Urban ile birlikte. İlkini sattı, ikincisi bir danışmanlık şirketine dönüşür. İlk yarattığı marka MIT’de yüksek lisans tez konusu olarak seçildi ve marka ABD’de CNBC ve Forbes’da haber oldu.

Şu anda Silikon Vadisinden, Brüksel’e ve Pekin’e kadar uzanan yapay zeka. 5G ve blokzinciri de dahil olmak üzere Stanford Üniversitesi ve Tsinghua Üniversitesi gibi saygın araştırma merkezlerinden çıkmış yüksek teknoloji şirketlerine danışmanlık yapmaktadır. Teknoekonomik paradigmalar konusunda ünlü araştırmacı yazar Carlota Perez ile de araştırmalar sürdürmektedir. 2017 yılından bu yana Hürriyet gazetesinde haftalık olarak Dijital Ekonominin toplumsal farkındalığını artırmak için yazılar kaleme almaktadır.

1950 yılında Bursa’da doğdu. Bursa Erkek Lisesi’ni ve Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. Daha sonra istatistik alanında çalışmalar yaparak, profesör oldu ve bu konuda çeşitli kitaplar ve makaleler yazdı. Aynı zamanda öykü kitapları ve kısa romanlar yazdı. 1985 yılında bir deneme yarışmasında ikincilik ödülü aldı. Bursa’daki gazetelerde köşe yazıları yazdı ve televizyon programları yaptı.
Son 10 yıldan beri ağ bilimi, R ile yazılım, makine öğrenmesi ve veri bilimi konularında kitaplar ve makaleler yazıyor. Büyük Veri, Makine Öğrenmesi, Veri Bilim, Küreselleşme Teknoloji Ağlar ve Güç son yazdığı kitaplarıdır. Eğitim ve üretimde dijitalleşmenin verimlilik artışları sağlayacağı düşüncesinde üretmeye devam ediyor. Veri bilim, makine öğrenmesi gibi konularda, yakında yayınlanacak video çekimleri yapıyor. Şu anda Fenerbahçe Üniversitesi’nde çalışıyor. Evli ve iki çocuk babası.

Prof. Dr. Hilmi Yüksel 1996 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği ve 2000 yılında Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Bölümü Yöneylem Araştırması yüksek lisans programlarını tamamlamıştır. 2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Doktorasını tamamlayarak Doktor ünvanını almıştır. 2007 yılında Üretim yönetimi alanında Doçent ve 2013 yılında Profesör olmuştur. Uzmanlık alanı üretim yönetimi ve yalın üretimdir. Yalın üretim tekniklerinin uygulanması konusunda çeşitli projeler yürütmüş ve çeşitli kurumlara danışmanlık desteği sağlamıştır. 2016 yılından itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (DEÜ BİMER) müdür olarak görev yapmaya başlamıştır. 2016 Mayıs ayında DEÜ BİMER ‘de Endüstri 4.0 çalışma grubunu kurmuştur. 2016 yılından itibaren öğrencilerde ve işletmelerde dijital dönüşüm ve endüstri 4.0’a ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla seminerler ve eğitim programları düzenlemiştir. İzmir ‘de ilk Dijital Dönüşüm Eğitimi Sertifika Programını koordine etmiştir. Birçok kurumda endüstri 4.0 konusunda seminerler vermiş, konuşmacı olarak davet edilmiştir. 2018 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri 4.0 koordinatörü olarak görev yapmaya başlamıştır. Üniversite’de endüstri 4.0’ın gerekleri doğrultusunda eğitim stratejilerinin oluşturulmasında ve eğitim faaliyetlerinin planlanmasında aktif rol oynamıştır. 2019 yılında Aristo yayınevinden Endüstri 4.0 Dönüşüm Rehberi kitabı yayınlanmıştır.

Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı yıl katıldığı Milli Eğitim Bakanlığı yurtdışı burs sınavını “Endüstri İlişkileri” dalında kazanarak, İngiltere’de burslu olarak yüksek lisans ve doktora yapmıştır.

İngiltere’de 1990-1991 yılında Warwick Üniversitesi, İşletme Okulu, Endüstri İlişkileri ve Organizasyonlarında Davranış Departmanı’nda yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlamıştır. 1991-1994 yıllarında aynı üniversite’nin doktora programına devam etmiş ve 1994 yılında “İşletme” bilim dalında doktora diplomasını almıştır.

Ayrıca 1995 yılında önce Amerika’da Cornell Üniversitesi’nde, daha sonra Almanya’da Bochum Üniversitesi’nde Endüstri İlişkileri alanında doktora üstü çalışmalar yapmıştır. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde İletişim Sosyolojisi, Uluslararası İşletme ve Sosyal Politika derslerini veren Prof. Büyükuslu, İ.T.Ü. MBA programının kurucuları arasında yer almış ve İTÜ Executive MBA programında Yönetim ve Organizasyon (Management and Organization), İnsan Kaynakları Yönetimi (Human Resource Management) derslerini vermiştir. İtalya Milano Üniversitesi’nde Avrupa Sosyal Politikası, Kaliforniya Üniversitesi Riverside’da Uluslararası Organizasyonlar, İsveç Malmö Üniversitesi’nde Avrupa Birliği Genişleme ve Sanayinin Uyum Süreci, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sosyal Politika ve Uluslararası İlişkilerde Güncel Sorunlar derslerini vermiştir.

Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu’nun çalışma ekonomisi, endüstri ilişkileri ve insan kaynakları yönetimi, küreselleşme, Avrupa Birliği, çevre-iş sağlığı ve güvenliği, mesleki eğitim, işveren teşkilatlarının yeniden yapılandırılması, AB müktesebatı sosyal işler ve teknik mevzuat uyumu, küresel entegrasyonlar ve işbirlikleri, küresel yüksek öğretim ve işgücü piyasaları, inovasyon yönetimi, inovasyon ve girişimcilik, uluslararası teknoloji transferi ve dijital dönüşüm alanlarında bir çoğu uluslararası çalışmalar olmak üzere sayısız makaleleri, iş dünyası ve sektör dergilerinde köşe yazıları, proje yöneticilikleri ve “Employer Organizations in European Context, Turkish Trade Unions in Comparative Perspective, Çokuluslu Şirketler ve İnsan Kaynakları Yönetimi, Avrupa Birliği ve Sosyal Boyutu, İnsan Kaynakları Yönetimi, Yeni İş Kanunu: Esneklik ve İş Güvencesi, Akademik Kapitalizm ve Küresel Üniversitelerin Yükselişi, İnovasyon ve Girişimcilik, Dijital Kapitalizm, Dijital Dönüşüm” başlıklı olmak üzere 10 kitabı vardır.

Diğer taraftan Prof. Dr. Büyükuslu, Almanya ve Japonya devletlerinin akademik ve profesyonel çalışma performansına ve disipline dayalı mülakat yoluyla ve seçimle belirledikleri mesleki ve teknik eğitim ve yönetici geliştirme programlarına icap edip, 1998 yılında Almanya ve 2004 yılında Japon Dışişleri Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmıştır.

Uluslararası düzeyde Avrupa Birliği Endüstri İlişkileri Akademisyenleri “Network”, Uluslararası Kimya İşverenleri Çalışma İlişkileri Komitesi (LRC), Avrupa Kimya İşverenleri Grubu (ECEG) ve Avrupa Sanayi ve İşveren Konfederasyonları Birliği (UNICE) Endüstriyel İlişkiler Komitesi çalışmalarında görev almıştır. Ayrıca ILO Türkiye Delegasyonu İşveren Kanadı Teknik Müşavirliği, Dünya Kimya Birliği (LRC) İkinci Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Ulusal düzeyde Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Kalkınma Planları Komisyon Başkanlığı ve Raportörlüğü, Türkiye İşveren Sendikaları Genel Sekreter Koordinasyon Üyeliği, Başbakanlık Kamu Personel Reformu Çalışmaları Bilim Komisyonu Üyeliği, Uluslararası Sağlık Bilimleri Derneği (ISPE) Türkiye Kurucu Üyesi, Kocaeli AB-KOBİ İş Merkezi Yerel Konsorsiyum Danışma Komitesi, TÜBİTAK Vizyon 2003 Bilim ve Teknoloji Stratejileri Yönlendirme Komitesi ve Kimya Teknolojileri Sektörel Danışma Kurulu Üyesi, MPM ve SSK Genel Kurul Üyeliği yapmıştır. Türkiye’de inovasyon, girişimcilik ve yenilikçi düşünce kültürünün ilerlemesine katkıda bulunan Türkiye’nin en önemli ve alanında ilk olan “Bir Fikrin mi var?” yarışmasının Akademik Jüri Üyeliğini yapmıştır. Büyükuslu’nun bir çok makale ve yazıları başta iş dünyası yayın organlarında olmak üzere bir çok yayın organında, dergide yayınlanmıştır.

Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayi (KİPLAS) Genel Sekreteri, Kimya Sektör Platformu Genel Sekreteri, Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörlüğü (Kıbrıs) görevlerini yürütmüştür. KKTC’de Rektör olarak görev yaptığı dönemde ‘Üniversiteler Adası Kıbrıs’ konsepti fikrini ortaya atmış, Türk basını ve kamuoyunda fikrin yaygınlaşması için çalışmış ve bu çerçevede tüm Anadolu illeri ile KKTC arasında doğrudan yükseköğretim köprüleri kurulmasını sağlamıştır. Yine bu kapsamda İTÜ’nün adaya gelmesine ve kampüs açma düşüncesine vesile olmuştur. Lefke Avrupa Üniversitesi’nin tüm zamanlarının en iyi çıkışını yakalaması, bilimsel altyapı yatırımlarının yapılmasının yanı sıra uluslararası arenada tanınmayan KKTC’nin bir üniversitesi olan Lefke Avrupa Üniversitesi’ni Birleşmiş Milletler’in küresel sözleşmesi olan Global Compact’ ı imzalayarak Birleşmiş Milletler (UN) üniversiteler ailesine dahil ettirmiştir. Gerek Rektörlük çalışmalarında gerek akademik faaliyetler kapsamında Global Compact (UN), Principles for Responsible Management Education (PRME), American Council of Higher Education (ACE), Academic Cooperation Association (ACA), European Council of Business Education (ECBE), Council of International Schools (CIS), World Associations of Universities and Colleges (WAUC) gibi uluslararası akademik organizasyonlarda Kıbrıs ve Türk üniversitelerini temsil etmiştir.

A.B.D. West Virginia Marshall Üniversitesi, California Üniversitesi, Londra Queen Mary Üniversitesi, Coventry Üniversitesi, Liverpool John Hopkins Üniversitesi, New Castle Üniversiteleri’nde Türk Misafir Öğretim Üyesi olarak birçok uluslararası akademik proje ve işbirliklerine imza atmakla birlikte Oxford ve Cambridge ile birlikte İngiltere’de ilk üçte yer alan Warwick Üniversitesi tarafından “Onursal Profesörlük” unvanı ile onurlandırılmıştır. Halihazırda Warwick Üniversitesi-WMG Bölge ve Türkiye koordinatörüdür. Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası Ofisler Genel Koordinatörü, Yıldız-Teknopark ve Türkiye’nin en önemli projelerinden birisi olan Türkiye Bilişim Vadisi İnovasyon Danışmanlığı görevlerini üstlenmiştir. 2009 yılından 2018 yılına kadar Fenerbahçe Üniversitesi kuruluş sürecini yönetmiş, Mütevelli Heyeti’nde yer almıştır ve kurucu Rektör olarak Fenerbahçe Üniversitesi’nde yüksek öğretime hizmet etmeye devam etmektedir.

Yükseköğretimde küresel işbirliklerinin, üniversite-endüstri ilişkilerinin, global yükseköğretim kurumlarının yönetiminin ve aynı zamanda dijital dönüşüm, uluslararası teknoloji transferi, inovasyon ve girişimcilik alanlarının yazar ve girişimci-akademisyenlerinden biri olarak da tanınmaktadır.

2009 Yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünü tamamladım. Askerlik görevimi tamamlamamın ardından 2010 Yılında ETC Telekomunikasyon Firmasında planlama mühendisi olarak çalışma hayatıma başladım. 2011 yılında Ericsson Türkiye’de Network destek uzmanı olarak başladığım görevime ise hala devam etmekteyim. Bu süreç içinde birkaç küçük girişimin ardından 2016 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Yüksek lisans programına katıldım. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve özellikle inovasyon ve girişimcilik alanında faaliyet gösteren çok sayıda topluluğa üyeyim ve toplumsal fayda sağlayacağını düşündüğüm gönüllü çalışmalara elimden geldiğince katılmaya çalışmaktayım.

1994 yılında adım attığım Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo-TV-Sinema bölümünü bitirdim. Ardından İngiltere’de Sheffield Hallam University’de “Ekran Sanatları” üzerine yüksek lisans yaptım. Profesyonel hayatıma Ankara Redekta Reklam Ajansı’nda reklam yazarı olarak başladım. Daha sonra İstanbul’da reklam ve sinema sektöründe yönetmen yardımcılığı, post prodüksiyon süpervizörlüğü ve prodüktörlük yaptım.

​2006 – 2018 yılları arasında 12 yıl boyunca CNN TÜRK’te Program Müdürlüğü görevini yürüttüm. Haber, ekonomi ve spor dışı tüm televizyon programlarının fikir aşamasından yayınlanmasına kadar her kademesinden sorumluydum. Ayrıca dünyanın önce gelen yayın kuruluşları ve içerik üreticilerinden tv program ve belgeseller satın alarak CNN TÜRK’te yayınlanmasını sağladım.

2007 yılında CNN genel merkezinde, Atlanta’da, dünyanın dört bir yanından gazetecilerin katıldığı Journalism Fellowship programına dahil oldum, üstdüzey yöneticiler ve sunucularla workshop ve toplantılara katıldım.

​www.geleceksimdi.com platformunun kurucusuyum. Şu anda geleceğin dünyasının peşinde bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip ediyor, sektörler üzerinde dijitalleşmenin yarattığı toplumsal, ekonomik, siyasal dönüşümler üzerine çalışıyorum.

Başta www.cnnturk.com olmak üzere pek çok yayın organında bilim, teknoloji, gelecek trendleri, geleceğin endüstrileri üzerine makaleler yazıp, röportajlar yapıyorum.

Serbest yazar ve konuşmacı olarak “Geleceğin Endüstrileri”, “Fütürizm” ve “Dijital Dönüşüm” temalı sunumlar hazırlayıp, konuşmalara, seminerlere katılıyor, moderatörlük ve danışmanlık yapıyorum.

Daha okumayı öğrenmeden yolu kitaplarla buluştu ve onlardan hiç ayrılmadı. Okumak, daha genel olarak öğrenmek ve anlatmayı hayatının özü olarak tanımlar.

Puan hesabıyla Fen Lisesi ve sonra Endüstri Mühendisliği okudu, Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisansı yaptı.
Sonrasında daha bilinçli olarak, merak duygusu ve öğrenme ihtiyacının peşinde Sosyoloji, Tarih, İlahiyat, Felsefe ve Nörobilim tahsil etti.

Bir yandan veri alanında veri yönetiminden yapay zekaya uzanan bir kariyer yaptı.
Yayınlanmış 6 kitabı bulunmaktadır.

Eğitim, konuşma ve danışmanlıkları dijitalleşme ve onun getirmekte olduğu Toplum 5.0 odaklı olarak devam etmektedir.

NE ANLATIYOR?

Dijital dijital dedikleri
Hani söyleyip duruyorlar ya telefonun yeni versiyonu şöyle akıllı, youtube’a saniyede artık şu kadar video yükleniyor… İyi de gerçekte ne oluyor? Dijital aslında ne demek? Konuşalım…

Toplum 4.5
Toplum 5.0 geliyormuş. Peki öncekiler nelerdi? Toplum 5.0, Endüstri 4.0 ve 4.5G falan hepsinden neden çok daha önemli? Yeni toplumu beraber şekillendirme fırsatımız ve riskler üzerine…

Yapay zeka öldürür mü?
Gelin makine öğrenmesini uygulamalı olarak görelim ve yapay zekanın ne olduğuna birlikte karar verelim.

Toplum 5.0’da üretim diye bir şey olacak mı?
Endüstri 4.0’ı belki duydunuz ama Toplum 5.0’ı duydunuz mu? Toplum 5.0’da üretim nasıl olacak? Bildiğimiz gibi kalacağını sanıyorsanız, bir daha düşünün.

Sahra çölünden kutup çölüne teknolojik çokluk ve kolaylık
Eskiden yokluk vardı şimdi çokluk var. Eskiden zorluk vardı şimdi kolaylık var. Ve işimiz her zamankinden daha zor. Çokluk neden yokluktan fena olabilir? Kolaylık neden zorluktan fena olabilir? Çokluk ve kolaylıkla başa çıkmayı konuşalım.

Toplum 5.0’da ben
Teknoloji, toplum ve dünya hızla değişiyor. Ama ben yine temelde aynı benim. Yarına nasıl hazırlanabilirim. Yol haritam nasıl olmalı? Keşfedelim.

Her yol kariyere çıkar mı?
Yepyeni bir dünya, yepyeni bir toplum, yepyeni bir yarın. Bu yarında kariyer hala var olacak mı? Peki benim kariyerim var kalabilecek mi? Kariyerlerimizin geleceğine kafa yoralım.

Vahşi toplumda hızlı silah çekmeyi öğrenmek
Yepyeni bir dünya, yepyeni bir toplum, yepyeni bir yarın. Ve birkaç ay sonra yeniden yeni olacak. Aktif öğrenmenin sırlarını keşfetmeden sürekli dönüşüme uyum sağlayamazsınız.

Aynı ben ama daha iyisi
Hayata geçiremediğimiz farkındalıklar cehennemimiz olur. Nasıl dönüşürüz? Nasıl ekleriz kendimize? İstemediğimiz şeyleri nasıl çıkarırız? Yarına daha iyi hazırlanabilmek için…

Konuşma konuları
Girişimcilik Bilimi ve Başarı Kodları
KOBİ’ler ve Dijitalleşme
KOBİ’ler ve Endüstri 4.0’a Geçişin Yol Haritası
Yapay Zekâ Ve Ekonominin Geleceği
Gelecek Okuryazarlığı
Aile Şirketleri
Toplantılara katkısı
Seyyah bir ekonomist ve gazeteci olan Metin Can, ekonominin nabzını sahada tutması ile ünlü. Türkiye’yi karış karış gezerek sanayi bölgelerini, ekonomik ve sosyal problemleri yerinde inceliyor. Küresel araştırmalar için ülke ülke dolaşıyor. En güncel konuları mevcut tecrübesi ile harmanlayıp sade bir dilde anlatıyor.

Sunum tarzı
Dinleyicilerle gerçekçi bir bağ kurmayı başarabilen Can, en karmaşık teorileri basit bir sunuma indirgeyebiliyor. İnteraktif diyaloglar ise en başarılı olduğu alan…

2002 yılında Platin Dergisi’nde ekonomi gazeteciliğine başlayan Metin Can, Referans Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Ekonomist Dergisi Habertürk, Sabah ve Natioanal Geograpich gibi yayınlarda röportajlar ekonomi editörlüğü yaptı. Can, bu sürede ekonomi basınında en fazla ödüle layık görülen gazeteci unvanını aldı. Türkiye’nin yanı sıra 50’den fazla ülkede KOBİ’lerin ve girişimcilerin gelişim süreçlerini yerinde inceledi, küresel başarı öyküleri kaleme aldı. CNN Turk ve SKY News kanalları için küresel ekonomi programları hazırladı. Cibuti’den Sibirya’ya Çin’den Arjantin’e dünyanın birçok yerinde yerli yabancı başarı kahramanlarını kovaladı ve öyküleştirdi.

Türkiye ve dünya genelinde 2000’den fazla röportaj gerçekleştirdi. Yapı Kredi bankası Sponsorluğunda “Anadolu’nun En Büyük 250 Şirketi” Araştırmasına imza attı.

Aynı zamanda sosyolog olan Can, Uzun yıllar akademik alanda çalışmalar da yaptı Can, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde Küresel Siyaset ve Ekonomi üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimleri aldı. Aynı üniversitelerde Girişimcilik alanında dersler verdi.

Can’ın yayınlanmış 3 adet de kitabı bulunuyor. 2012’de Alfa Yayınevi’nden çıkan İlk kitabı ‘Mucit KOBİ’ler’ birçok üniversitede ve yurtdışında ders kitabı olarak okutuldu. Can’ın diğer Kitapları ise sırasıyla “Yarına Hazır KOBİ’ler” ve “KOBİ 4.0 Nasıl olunur, 100 Başarılı Uygulama”

Can aynı zamanda Türkiye’nin İlk Endüstriyel Ürün, Yazılım Ve Girişimci Arama Motoru olan Yerliara.com’un da mucidi. Türkiye’nin teknolojideki üretim gücünü ve kabiliyetlerini görünür hale getirmek için tasarlanan oluşumda bugün 5 bine yakın şirket yer alıyor. İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İTÜ Arı Teknokent gibi 20’ye yakın kurumun gönüllü destek olduğu oluşum yeni nesil bir tanıtım ve ticaret platformu olarak yoğun ilgi görüyor.

Uzun yıllar Türkiye Dağcılık Federasyonu’nda ekstrem sporlar eğitmeni olarak da görev yapan Can, bu alanda da faaliyetlerini sürdürüyor.

Yayınlanmış Eserleri:

KOBİ 4.0 Nasıl Olunur- 100 başarılı uygulama (2016)
Yarına hazır KOBİ’ler (2012)
Mucit KOBİ’ler (2010)
Sunum Dilleri: Türkçe, İngilizce

Lisans eğitimini 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Yönetimi bölümünde tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi üzerine yüksek lisansını bitirmiştir. Yaklaşık 15 yıldır çokuluslu ve lokal ilaç firmalarının dijital pazarlama süreçlerini yönetmektedir. İlaç sektöründeki kariyerine Novartis İlaç firmasında başlamıştır. Son 5 yıldır Bilim İlaç’ın saha operasyonundaki dijital dönüşüm süreçlerinden sorumlu olarak çalışmaktadır. Sağlık alanında edinmiş olduğu dijital proje deneyimlerine ek olarak yapay zeka&IoT ile ilgili konularda sertifikalar almıştır. “Sağlıkta Dijital Dönüşüm, Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti” adlı kitabın yazarıdır. Türkiye’de çeşitli üniversitelerde düzenlenen toplantılara konuşmacı olarak katılmış, “Sağlıkta Yapay Zeka” ile ilgili konuşma ve workshoplar gerçekleştirmiştir. Haziran 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında Virtual& Augmented Reality derneğinin Dijital Sağlık Komitesi’nde yer almıştır. Harvard Üniversitesi’nin HarvardX programı dahilinde Veri Bilimi ile ilgili uzaktan eğitimine devam etmektedir.

İsmail Tekbaş, 21 Ocak 1984 tarihinde Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Ön lisans eğitimini 2001-2003 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep Muhasebe Meslek Yüksek Okulu Bilgisayarlı Muhasebe Bölümü’nde, lisans eğitimini ise 2003-2005 yılları arasında Anadolu Üniversitesi, İşletme Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini ise, Okan Üniversitesi Muhasebe ve Denetim Programı kapsamında tezli olarak tamamladı. 2005 yılından beri Gaziantep’te sağlık, geri dönüşüm, tekstil gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren, Türkiye’nin en büyük beş yüz şirketleri sıralamasında yer alan Türk ve yabancı ortaklı şirketlerde çalıştı. Bugün itibariyle özel bir şirkette Mali ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaya devam ediyor. 1544 sicil numarasıyla Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odasına kayıtlı mali müşavirdir. Aynı zamanda muhasebe mesleğinin geleceğini etkileyen teknolojiler üzerine araştırmalar yapmaktadır. Muhasebe mesleği ve ekonomi üzerinde yazdığı makaleleri Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu IFAC, Harvard Business Review Türkiye ve Investing.com gibi ulusal ve uluslararası birçok dergi ve web sitelerinde yayımlandı. “Mali mühendislik, Muhasebe Kültür Merkezleri ve Dijital Muhasebe Okuryazarlığı" kavramları üzerine ilk akademik çalışmaları yaparak, bu kavramların Türk ve yabancı literatüre girmesini sağladı. Mali mühendislik kavramı, “Dijital Çağda Muhasebe Mesleğinin Yeniden Tasarımı: Mali Mühendislik” başlığı ile 17-28 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenen 2. Uluslararası Trakya Muhasebe Finans ve Denetim Sempozyumu’nda, Muhasebe Kültür Merkezleri kavramı, “Muhasebe Kültürünü Geleceğe Taşıyacak Olan Yapılar: Muhasebe Kültür Merkezleri” başlığı ile 14-17 Aralık'ta Erzurum’da düzenlenen 4. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi’nde, Dijital Muhasebe Okuryazarlığı kavramı ise 3-5 Mayıs 2018 tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nde düzenlenen 4. Uluslararası Sosyal Beşeri ve İdari Bilimler Sempozyumu'nda akademik dünyaya sunuldu.
Aynı zamanda Muhasebe mesleğinin geleceği, dijitalleşme, 4.Sanayi Devrimi, blockchain teknolojileri üzerine akademik çalışmalar yürütmekte ve uluslararası kongrelerde sunumlar yapmakta ve ilk baskısı yayına çıktığı gün tükenen "Muhasebenin Dijital Dönüşümü ve Mali Mühendislik" adlı kitabın yazarıdır.

2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden Lisans,
2006 Yapı İşletmesi Anabilim Dalı Yüksek Mühendis Lisans derecesini ve 2010
yılında İşletme 2. Lisansını almıştır.
• 20 yıllık profesyonel iş hayatında büyük ve öncü şirketler bünyesinde Proje Yönetim
Ofisi, Bilgi Teknolojileri, Yönetim Sistemleri, Kurumsal İnovasyon Yönetimi, Risk
Yönetimi ve Stratejik Yönetişim konularında müdürlük ve direktörlük
pozisyonlarında rol almıştır.
• Sivil Toplum Kuruluşlarında Yönetim Kurulu Başkanlığı (www.ipyd.org), Kurucu
Üyelik, Proje Yöneticiliği, Gönüllü Koç olarak Sosyal Sorumluluk işlerinde yeralmıştır.
Üniversite ve Sürekli Eğitim Merkezlerinde 2006 yılından bu yana Proje Yönetimi,
Maliyet Yönetimi, İnovasyon, Yönetimde İnsan, Liderlik, Farkındalık, Koçluk ve Çevik
Dönüşüm konularında eğitimler ve seminerler vermiştir.
• I4Human ve Coachathlon Kurucu ve Kurucu ortak olarak yeraldığı girişimleridir.
2014 yılından bu yana şirketlere Stratejik yönetim, Proje Yönetimi, İnovasyon ve
Dijital dönüşüm, Takımların ve Kültürün Çevik Dönüştürülmesi ve Liderlik
konularında eğitim, danışmanlık ve koçluk hizmeti vermektedir.

GelecekHane’nin kurucusu ve baş düşünürüdür. 25 yılı aşkın profesyonel deneyimi bulunmaktadır. Halil Aksu teknolojiye çok inanır, bunu yürekten savunur. Bile bile iyimserdir ve etrafına pozitif enerji verir. Merak bilime dönüşür, bilim teknolojiye dönüşür, teknoloji inovasyona dönüşür ve inovasyon insanlığın gelişimini sağlar. Yönetim danışmanlığı alanında yüzden fazla proje gerçekleştirmiştir. Şu an itibariyle 4 adet yayınlanmış kitabı bulunmakta, pek çok konferansta konuşmalar yapmaktadır.

Halil Aksu bir düşünürdür, bir mucittir ama en önemlisi aksiyon insanıdır. Halil Aksu ve GelecekHane, Maker Hareketi‘ni Türkiye’ye kazandırmıştır. Kalıp Kıran Hareketi, Gen Hareketinden sonra, Mayıs 2017’den bu yana Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifini başlatmış ve yürütmektedir.

1960 yılında İstanbul’da doğdu.
Vefa Lisesi’nden sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü ile İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünden mezun oldu.
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı.
1979 yılında üniversite sıralarında iken yarı zamanlı olarak perakende satış yaparak iş hayatına başladı. Üniversite öğreniminden sonra bir süre bir seyahat acentesinde satış temsilcisi olarak çalıştı.
1985-2013 yılları arasında kişisel bakım sektörü (Estée Lauder, Aramis, Enrico Coveri, Arrogance, Barbara Bort, Hugo Boss, Laura Biagiotti, Alix Avien Parfums markalarında) ve giyim sektöründe (Karaca ve Pierre Cardin markalarında) yıllar içinde ürün müdürü, satış müdürü ve pazarlama müdürü olarak görev yaptı.
Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi MBA programında, öğretim görevlisi olarak “Stratejik Pazarlama Uygulamaları”, “Marka Yönetimi”, “Perakende Yönetimi”, “Kişisel Satış Teknikleri” ve “CRM – Müşteri İlişkileri Yönetimi” dersleri vermektedir.
İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları Bölümünde, öğretim görevlisi olarak “Marka Yönetimi” ve “Pazarlama” dersleri vermektedir.
Hakan Okay ayrıca, üniversitelere ve çeşitli kongrelere “Konuk konuşmacı” olarak katılmaktadır. “Pazarlama, Kurumsal ve Kişisel Satış Teknikleri” konularında eğitimler vermekte ve çeşitli dergilere aynı konularda makaleler yazmaktadır.
Dünya Gazetesi’nin web sitesinde köşe yazarıdır.
T.C. Adalet Bakanlığı İstanbul Adliyesi‘nde “Bilir Kişi” olarak görev yapmaktadır.
“İyi Satıcı Olmak”, “İyi Pazarlamacı Olmak”, “Nasıl Zengin Olamadım” ve “Helikopter Bakışı” isimlerindeki dört kitabı MediaCat tarafından; “Satış Profesyoneli El Kitabı” ismindeki kitabı ise Ceres Yayınları tarafından yayınlanmıştır.
Ayrıca Humanist Yayıncılık tarafından yayınlanmış “İtirazım Var” isimli kolektif yazarlar tarafından yazılmış bir kitabın da editörüdür ve sunuş yazısını yazmıştır.
Tüm kitapları D&R, Remzi, Inkilap, Kabalcı, Alkın gibi önemli kitapçılarda ve internette www.idefix.com, www.kitapyurdu.com, www.pandora.com gibi kitap sitelerinde okurları ile buluşmaktadır.
“Helikopter Bakışı” isimli kitabının www.helikopterbakisi.com isimli ayrı bir web sitesi vardır.
www.hakanokay.com isimli kendi web sitesinde ve blog.hakanokay.com isimli bloğunda makaleleri, kitap önerileri, blog yazıları, söyleşileri ve videoları yayınlanmaktadır.
4CEO Yönetim Danışmanlığı Tic. A.Ş. kurucu ortağıdır.
4CEO Business Books editörü ve yayın koordinatörüdür.
Almanya’da kurulu Alman Türk İş Adamları Derneği (ATIAD) Üyesi ve ATIAD AKADEMİ eğitim koordinatörüdür.
Halen altıncı kitabını yazmaktadır. Evlidir ve bir oğlu vardır.
Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques (CMAS) sertifikalı Scuba Dalgıç ve The Royal Yachting Association (RYA) lisanslı Yelkencidir.

Gürcan Banger, Eskişehir Maarif Koleji ve ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Aynı bölümde yüksek lisans çalışması yaptı. Elektrik yüksek mühendisidir. Kamuda mühendislik hizmetleri yapmanın yanında bilişim donanımı ve yazılımı, elektronik, eğitim sektörlerinde işletmeler kurdu, yönetti. Meslek odası ve sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı. 2005’ten bu yana bazı büyük sanayi şirketleri de dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlarda iş kültürü, yönetim, yeniden yapılanma, kümelenme, girişimcilik, stratejik planlama, Endüstri 4.0 gibi konularda kurumsal danışman, iş ve işletme danışmanı, eğitmen ve konuşmacı olarak hizmet sunuyor. Üniversitelerde kısmi zamanlı ders veriyor. Halen Raylı Sistemler Kümelenmesi’nde küme koordinatörü ve bizobiz.net danışmanlık ve eğitim firmasında proje koordinatörüdür. Kendini “business philosopher” olarak tanımlıyor. Düzenli olarak bloglarında yazıyor. Endüstri 4.0 ve Akıllı İşletme, Endüstri 4.0 Extra ve Endüstri 4.0 Uygulama ve Dönüşüm Rehberi kitaplarının yazarıdır. Ayrıca çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanıyor.

Kocaeli Üniversitesi Endüstriyel Elektronik, Anadolu Üniversitesi İşletme, Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı. Şu an Business University of Costa Rica İşletme Doktora öğrencisi olarak, “Dönüşüm ve Endüstri 4.0” konusunda tez yazıyor.

Siemens Türkiye Gebze kampüsünde Dijital Dönüşüm departmanında çalışmaktadır.

İş dünyasının etkin liderleri, akademisyenler ve girişimcilerin desteğiyle, 2 Ağustos 2019’da Fenerbahçe Üniversitesi’nde lansman yaparak isbirligi.com.tr’yi kurdu. (https://www.isbirligi.com.tr/fenerbahce-universitesi-dijital-teknoloji-is-birligi-toplantisi-ve-isbirligi-com-tr-acilisi/)

Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 (Digit4Turkey.org) dernek faaliyetlerinde görevler üstlenmektedir. (https://digit4turkey.org/d4tauthors/)
Endustri40.com ve çeşitli dergilerde; teknoloji ve insan, inovasyon ve girişimcilik, dönüşüm ve değişim konularında yazmaktadır. (https://www.endustri40.com/yazarlar/)

Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 kitaplarında bölüm yazarlığı yapar. En son Ali Rıza Ersoy’un “Endüstri 4.0 El Kitabı” isimli kitabında “Batının Beklentileri, Esnek Üretim, Verimlilik ve Pazara Çıkış Hızı” konularını yazdı.

İlgi alanları arasında e-spor, paintball, karting, dslr ve drone fotoğrafçılığı, satranç, bisiklet, geleneksel Türk okçuluğu, tatlı su akvaryumları ve bitki yetiştiriciliği yer alıyor.

1986 yılında İstanbul’da doğdu. Evli ve bir kızı var.

2002 yılında Bilgisayar Programcısı olarak başladığım kariyerimde Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründe masanın her iki tarafında da yer alarak Turkcell, HSBC, Siemens, Koç Sistem ve GOSB Teknopark firmalarında çeşitli pozisyonlarda görev aldım. Son 8 yılı yönetici olmak üzere, 12 yıldır GOSB Teknoloji Müdürlüğü’ nde Bilgi Teknolojileri, İletişim Teknolojileri, Operasyonel Teknolojiler, Veri Merkezi ve yeni kurulacak olan Siber Güvenlik Merkezinden sorumluyum.

1978 Denizli doğumlu Senem Kılıç, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı, Dokuz Eylul Üniversitesi Endüstri Mühendisligi Tezli Yüksek Lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilimi Yüksek Lisans ve Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Doktorası programlarında eğitim görmüştür.

2000-2002 yılları arasında Netsis Yazılım Şirketi'nde Yazılım ve Sistem Mühendisi olarak görev alan Senem Kılıç, 2002-2013 yılları arasında Arkas Holding bünyesinde Bilgi Sistemleri, Kalite Yönetim Sistemleri, İş Geliştirme, Müşteri Hizmetleri ve Satış birimlerinde yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. Profesyonel iş hayatına eş zamanlı olarak çeşitli üniversitelerde lisans ve yüksek lisans derslerinde akademisyenlik yapmıştır. 2014 yılı itibariyle kurucusu olduğu Vira Stratejik Ortaklık Yönetim Danışmanlığı'nda Yönetim Danışmanı olarak görev yapan Senem Kılıç, Müşteri Sadakat Projeleri yürüten Omega BigData Yazılım Şirketi'nin de ortağıdır.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı olan Senem Kılıç, Ege Sanayici İşadamları Derneği üyesi ve BORGİP projesinde mentor olarak STK çalışmaları yürütmektedir.

Uzmanlık alanları Stratejik Yapılanma, KOBİ Kurumsal Yönetim Stratejileri, Satış Süreçleri Yapılandırma, İnsan Kaynakları Yapılandırma, Operasyonel Verimlilik ve Dijital Süreç Dönüşümü olan Senem Kılıç, KOBİ’lerin kurumsal yönetimi ve şirketlerin stratejik yapılanmalarında danışmanlık süreçlerine devam etmektedir.

Girişimcilik alanında kadın girişimciliğin desteklenmesi amacıyla alanında ilk kitap çalışması özelliğini taşıyan “Kadın Girişimcinin Yol Haritası” kitabını kaleme alan Senem Kılıç, Türkiye'de aktif 100 bin kadın girişimciye ulaşma hedefini ortaya koymuştur. İşim İletişim ve İşim Girişim isimli iki kitabı daha bulunan Senem Kılıç ayrıca üniversitelerde ve genç girişimcilik kulüplerinde düzenlediği seminerlerle genç girişimcilere yol göstermekte; bir işletmenin kurulumundan, yönetimine dek geçen süreçler hakkında bilgilendirme çalışmalarında bulunmaktadır.
Harvard Business Review Dergisi’nin internet portalında Endüstri 4.0 üzerine makaleler yazan Kılıç, ayrıca Pazarlama Türkiye Dergisi ve Business Life Dergisi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Senem Kılıç evli ve 2 erkek çocuk annesidir.

Dr. Şebnem Özdemir, Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünde lisans ve biri Matematik diğeri Enformatik alanında olmak üzere İstanbul Üniversitesi’nde iki farklı yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Doktora derecesini ise İstanbul Üniversitesi Enformatik Anabilim Dalı’ndan almıştır. Doktora sonrası Worcester Politeknik Enstitüsü (WPI) Elektronik ve Bilişim Mühendisliği Bölümünde araştırmacı olarak bulunmuştur.. 2016 yılında geliştirdiği Makine Öğrenmesi Modeli ile Koç Üniversitesi UNESCO Kürsüsü tarafından “İnsan Gelişimi Araştırmaları Ödülüne” layık görülmüştür. Dr. Özdemir veri bilimi odaklı ve yapay zeka tabanlı pek çok ulusal ve uluslararası projede yürütücü, danışman, araştırmacı olarak görev yapmıştır. Ana araştırma alanları yapay zeka, veri bilimi, yönetim bilişim sistemleri, karar verme ve matematiksel modellemedir. Dr. Özdemir şu anda ‘’Massachusetts Institute of Technology Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory’’ (CSAIL) bünyesinde araştırmacı olarak bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir.

Dr. Lütfi Apilioğulları yirmi yılı aşan iş deneyiminde elektronik, telekomünikasyon ve otomotiv sektörlerinde Mühendislik Müdürü, Operasyonel Mükemmellik Direktörü ve Genel Müdür rolleri almıştır. Uzun yıllar Japon Sensei’ler ile birlikte çalışarak, kendisini “Toyota Üretim ve Yönetim Sistemleri”, “Çevik Üretim”, “Altı Sigma” ve “Tedarik Zinciri Yönetimi” konularında geliştirmiş ve sahada edindiği deneyimlere “Tedarik Zinciri Yönetimi” alanında doktora yaparak akademik bakış açısını da eklemiştir.

USA, UK, Japonya, Çin, Tayvan, Avrupa’nın birçok ülkesinde ve Türkiye’de farklı sektörlerde bir çok fabrikayı ziyaret etmiş, ortak çalışmalar yapmış ve üretim operasyonlarının yönetimi konusunda Toyota metodolojisini kendisine ana felsefe edinmiştir. Farklı sektörlerdeki işletmelerde birçok dönüşüm / değişim sürecine sıra dışı danışmanlık metodolojisi ile liderlik eden Apilioğulları, 2010 yılından bu yana kendi kurmuş olduğu Lean Ofis danışmanlık şirketinde yerli / yabancı firmalara operasyonel mükemmellik, yalın dönüşüm ve değişim yönetimi konularında stratejik yönetim ve uygulama danışmanlığı hizmetleri vermektedir. Çalıştığı firmalarda tamamen Toyota yönetim sistemlerini süreçlere uyarlayarak operasyonel ve finansal anlamda kritik başarı göstergelerinin pozitif eğilime gelmesine katkı sağlamıştır.

Toyota yönetim sistemleri ve süreçlere uyarlanması ile ilgili bilgi birikimlerini paylaşmak için yazdığı;

“Yalın Dönüşüm / Verimliliğin Şifresi” adlı kitabı 2010 yılında,
“Operasyonel Mükemmellik / Yalın Değişim Yöntemi” adlı kitabı 2013 yılında sistem yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.
“Rekabette Yeni Boyut / Değer Zinciri Yönetimi”, adlı kitabı 2016 yılında Aura yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.
“Dijital Dönüşümün Yol Haritası / Endüstri 4.0: Değişimin Değiştirdikleri”, adlı kitabı ise 2018 yılında Aura yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.
Stratejik Planlama ve Değişim Yönetimi, Entegre Tedarik Zinciri Yönetimi, Yalın ve Çevik Üretim Yönetimi, Toplam Verimli Bakım, Toplam Kalite Yönetimi, Operasyonel Mükemmellik konularında uzman olan Dr. Lütfi Apilioğulları evli, iki çocuk babasıdır.

Tedarik zinciri yönetimi, dijital dönüşüm ve değişim yönetimi konularında stratejik yönetim ve uygulama danışmanlığı hizmetleri vermektedir.

Fenerbahçe ve Bahçeşehir Üniversitelerinde de dersler veren Apilioğulları’nın üretim süreçleri ile ilgili yayımlanmış bir çok makale ve kitapları bulunmaktadır.

Apilioğulları, evli ve iki çocuk babasıdır.

Dr. Haluk GÖKŞEN lisans eğitimini Elektronik Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde tamamlamış, 2016 yılında ise İşletme alanında Doktor unvanı almıştır.

İş yaşamına 2008 yılında Enerji Sektöründe satış ve proje mühendisi olarak başlayan, aynı yıl içerisinde Telekomünikasyon Sektörüne geçiş yapan GÖKŞEN birçok önemli projede görev almıştır.

Akademik alanda çeşitli çalışmalara imza atan GÖKŞEN’in uluslararası hakemli dergilerde, ulusal ve uluslararası kongrelerde yöneylem araştırmaları, tedarik zinciri / lojistik yönetimi / hizmet kalitesi konularında yayınlanmış makale / bildirileri, çok kriterli karar verme teknikleri ile ilgili kitap bölümü ve Etkili Sunum Teknikleri alanında Dr. Mehmet Arif TUNCER ile kaleme aldığı “Hayatındaki En İyi Sunum” isimli kitabı mevcuttur. Ayrıca GÖKŞEN etkili sunumlar için telif hakları kendisine ait olan Arı Kovanı Modeli’ni geliştirmiştir.
Son dönemde özellikle Endüstri 4.0 üzerine yoğun araştırmalar yürüten GÖKŞEN’in Alper GERÇEK ile Türkiye Bilişim Derneği yayınlarından çıkan “Kobiler İçin Dijital Dönüşüm Rehberi-Endüstri 4.0” isimli bir kitabı bulunmaktadır. Dr. Haluk GÖKŞEN deneyimlerini önemli organizasyonlarda paylaşmakta olup, aynı zamanda akademik anlamda da Endüstri 4.0 konusu ile ilgili bilimsel çalışmalar yürütmektedir.

1981 İstanbul doğumlu Esra Kabaklarlı, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümünden lisans derecesini 2003 yılında almıştır. 2003-2006 Yılları arasında Denizbank A.Ş de Kurumsal Krediler bölümünde MT olarak görev yapmış ve 2006 yılında Selçuk Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak başlamıştır.Yüksek lisansını 2008 yılında İktisat alanında Selçuk üniversitesinde tamamlamış ve Selçuk Üniversitesi İktisat Bölümünde doktora eğitimi görmüştür. 2010 yılında İngiltere Regents Üniversitesinde doktora tez konusuyla ilgili araştırmada bulunan Esra Kabaklarlı, Selçuk Üniversitesi İktisat bölümünde Doçent olarak çalışmaktadır. Dijital Ekonomi ve Endüstri 4.0 başlıklı kitabının ikinci baskısını yapan Esra Kabaklarlı son dönemde gençlerin dijital dönüşümü, dijital ekonomi, paylaşım ekonomisi ve kalkınmaya etkileri konuları üzerinde çalışmaktadır. AB Sharing & Caring Cost Action programında working groupta yer alarak imalat sanayi ve gençlerin dijital dönüşümü konularında projeleri takip etmektedir. TOBB ve Karatay Üniversitesi ile Turkcell'in ortak olduğu " Geleceği Yazan Kadınlar " projesinde mentörlük görevini üstlenmiştir.

Özel sektörde birçok firmaya kalite danışmalığı yapmış olup kamu sektöründe ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışmıştır. Halen, Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Farklı bilimsel dergilerde yayınlanan makaleleri ve bildirileri bulunmaktadır. Ayrıca, “Endüstri 4.0 (Dördüncü Sanayi Devrimi) ile Çalışma Yaşamının Geleceği” ve “Toplum 5.0 (Süper Akıllı Toplum)” kitaplarının yazarıdır.

Uzmanlık Alanları:
Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Büyük Veri, Endüstri 4.0

Biyografi:
1983 yılında İzmit’te dünyaya gelmiştir. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Anabilim Dalında doktora eğitimi alarak doktor unvanını almıştır. 2005 yılından itibaren akademisyenlik yapmış, çeşitli üniversitelerde yapay zekâ, makine öğrenmesi, büyük veri gibi dersler ile birlikte bilgisayar mühendisliği temelinde dersler vermiştir. Beykent Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak görev alan Atınç Yılmaz, aynı zamanda Beykent Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği (Türkçe) Bölümü, Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Cevdet Kızıl, 2002 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun olmuştur. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Southern New Hampshire University'de 2005 ve 2008 yıllarında M.B.A. ve M.S. Organizational Leadership yüksek lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Dereceyle mezuniyet ve yüksek akademik başarıdan ötürü Delta Mu Delta (DMD) International Honor Society in Business Administration'a kabul edilmiş ve onur belgesiyle ödüllendirilmiştir.  2006 yılında Kadir Has Üniversitesi Finans ve Bankacılık Doktora Programı için tam (%100) burs kazanmış ve 2009 yılında Dr. olarak mezun olmuştur. Kızıl, aynı zamanda Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM), Certified Internal Controls Auditor (CICA), Certified Controls Specialist (CCS), ISO27001 Lead Auditor (ISO27001 Baş Denetçi) ve ISO9001 Lead Auditor (ISO9001 Baş Denetçi) ünvanlarına sahiptir. Merkezi ABD'de bulunan Institute for Internal Controls'un (IIC) Türkiye Başkanı'dır. Birçok uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlamış makaleleri, tanınmış yayınevleri tarafından basılmış kitapları mevcuttur. Aynı zamanda Harvard Business Review, Marketing Türkiye ve PERYÖN gibi popüler yönetim dergilerinde köşe yazıları yayınlanmıştır. 2009-2011 yılları arasında Habertürk Gazetesi'nde de köşe yazıları yer almıştır. Birçok bilimsel derginin hakemliğini ve çeşitli bilimsel dergilerin yayın yönetmenliği ile editörlüğünü yapmaktadır. 2015'de yer aldığı "Coming Home: Reverse Migration of Entrepreneurs and Academics in India and Turkey in Light of the Chinese Experience" başlıklı uluslararası bir bilimsel proje, Research Grant Council (RGC) of Hong Kong'tan karşılıksız hibe desteği almıştır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nin yanında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İşletme ile Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümleri'nde Misafir Doç.Dr., Yalova Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nde ve Beykent Üniversitesi'nde Yrd.Doç.Dr., University of Sevilla (İspanya), Lodz University'de (Polonya), İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü'nde ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda Misafir Yrd.Doç.Dr., Kadir Has Üniversitesi'nde Öğr.Gör.Dr. ve Arş.Gör., Southern New Hampshire University'de (ABD) Arş.Gör., İstanbul Üniversitesi Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nda Eğitmen, Florence Nightingale Hastanesi'nde Bağımsız Denetçi Yardımcısı ve Dekon Group'ta Sorumlu Denetçi ve Danışman olarak çalışmıştır. Halihazırda İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde Doç.Dr. ve İşletme Bölüm Başkanı'dır. Önlisans, Lisans ve Yüksek Lisans seviyelerinde çeşitli dersler vermiştir. Ayrıca üniversitelerde birçok idari görev üstlenmiştir. Yalova Üniversitesi'nde görevliyken 2013 ve 2014 yıllarında En İyi Yayın Performans Ödülü ile Öğretimde Üstün Başarı Ödülü'nü almıştır. Aynı zamanda 2014 yılında Bölüm Başkan Yardımcılığı Hizmet Teşekkür Belgesi ve Plaketi ile ödüllendirilmiştir. 2013 ve 2012 yıllarında Erasmus Ders Verme Hareketliliği Programı Bursu'nu kazanmıştır. 2012 yılında ayrıca Dünya Sosyal Bilimler Akademisi En İyi Bilimsel Makale Ödülü'nü (World Academy of Social Sciences Best Paper Award) almıştır. 2006 yılında ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Hizmet Teşekkür Belgesi elde etmiştir.

1980 İstanbul doğumlu olan Derya İren, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu. 2001 yılından bu yana Siemens Türkiye’de IT Çözümleri ve Servisleri, Kalite Yönetimi, Kurumsal Bilgi Teknolojileri bölümlerinde çeşitli seviyelerde görev alan Derya İren 3 yıl Enerji Sektörü, 4 yıl da Ülke İş Mükemmelliği Yöneticiliği görevini yürüttü. Uzmanı olduğu Kalite Yönetimi, Süreç yönetimi, Proje Yönetimi ve İş Mükemmelliği konularından sonra; Dijital Dönüşüm Stratejileri konusunda çalışmaya başladı. 2017 yılından beri Siemens Türkiye Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0 Pazarlama Yöneticisi olarak “Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0” konularında şirket sözcülüğü görevini üstlenmektedir.

2014 yılında Kırıkkale Üniversitesi'nden mezun olmuştur. Nesnelerin İnterneti isimli kitabı, 2017 yılında KODLAB Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.
Büşra Büyüktanır, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Araştırma alanları arasında nesnelerin interneti, veri madenciliği ve makine öğenmesi
vardır.

Elektrik elektronik mühendisiyim ve dağıtım sektöründe Ar-Ge mühendisi pozisyonunda çalışmaktayım. Bilim ve teknoloji yayıncılığına olan ilgimle dijital medya sektörüne yöneldim. Türkiye’nin önde gelen mühendislik, teknoloji ve bilim sayfalarında editörlük/yayın yönetmenliği yapmaktayım. Hürriyet'te teknoloji köşe yazarlığı yapmaktayım. Araştırma, okuma, yazma deneyimimi ileri seviyeye taşıyabilmek ve kendime yeni bir kültür katabilmek amacıyla Felsefe bölümünde okumaktayım. Başlıca ilgi alanlarım; yenilenebilir enerji, akıllı şehirler, nesnelerin interneti ve Fintech.

1989 yılında Erzurum’da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Sosyal ağlarla yakından alakalı olan Ayan’ın 2008 yılında gerçekleştirdiği “Facebook’un güvenlik açıkları” adlı çalışması sektörün önemli yayın organı Chip Dergisi’nde yer aldı.

Ayan’ın 2009 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından çeşitli internet stratejilerini içeren “İnternet Sırları” isimli bir kitabı yayınlandı.

2009 yılında Microsoft Öğrenci Danışmanlığı (MSP) görevinde bulundu. Lisans eğitiminin ardından Gazi Üniversitesi Bilişim Sistemleri Bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamış ve hala devam ediyor.

2013 yılında Milli Savunma Bakanlığı Araştırma Geliştirme Daire Başkanlığı’nda Hava ve Uzay Sistemleri’nde mühendis olarak göreve başlayan Ayan, 2015 itibariyle Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanlığı’nda İnternet Yayın Müdürlüğü’nde Uzman olarak görevini sürdürüyor.

Aramamotoru.com ve Mediacat gibi bir çok araştırmada interneti en etkin kullanan 100 isim arasına giren Ayan’ın, biri İngilizce olmak üzere yayınlanmış 7 kitabı bulunmaktadır.

Ayan, ikisi TEDx konferansları olmak üzere ulusal ve uluslararası 100’e yakın zirvede teknoloji ve gelecek üzerine konuşmacı olarak yer almıştır. Sosyal girişimcilik çalışmaları da yürüten Ayan’ın Hayalimdeki Robot isimli projesi Gönüllülük Platformu , TGSP gibi platformlar tarafından sosyal girişimcilik ödülüne layık görülmüştür.

1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğinden lisans, 1991 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğinden yüksek lisans derecesini aldı. 1988 yılında göreve başladığı ve 29 yıl boyunca çalıştığı Aselsan’da Tasarım Mühendisliği, Sistem Mühendisliği ve Proje Yönetimi alanlarında yöneticilik dahil olmak üzere çeşitli pozisyonlarda görev yaptı.

Aselsan çalışma hayatı boyunca birçok önemli projeye dahil olmuş, yerli ve yabancı çözüm ortakları ile çalıştı. Aynı zamanda ekip yöneticiliğiyle başlayan yöneticilik kulvarında üst düzey yöneticiliğine ulaşmıştı. Yeni ve ileri teknolojileri Aselsan’la buluşturmayı hedefleyen Teknoloji ve Strateji Yönetim Genel Müdür Yardımcılığı’nda görev yaparken Nisan 2019 itibariyle emekli oldu. Şu anda Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri konularında 31 yıllık bir deneyime sahip olan Alper Gerçek, son dört yıldır Dijital Dönüşüm konusunda çalışmaktadır. Bu kapsamda yaptığı çalışmalar arasında TÜBİTAK Akıllı Üretim Sistemleri Teknoloji Yol Haritası çalışmasında moderatörlük, Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu çalışmalarında ekip üyeliği, Kalkınma Bakanlığı 11.Kalkınma Planı hazırlık çalışmasında “Sanayide Dijitalleşme“ çalışma grubunun raportörlüğü ve Aselsan Dijital Dönüşüm Yol Haritası Koordinatörlüğü bulunmaktadır.

Dr. Haluk GÖKŞEN ile birlikte hazırladıkları “KOBİler için Dijital Dönüşüm Rehberi Endüstri 4.0” başlıklı kitap Türkiye Bilişim Derneği yayınları arasında çıkmıştır.

isbirligi.com.tr – Türkiye’nin iş birliği platformu: Üniversite, Sanayi ve Girişimcilik ekosistemi üzerine inşa edilen, multidisipliner ve interdisipliner yaklaşımlarının uygulandığı, kâr amacı gütmeden inovatif değer yaratarak dijital geleceği tasarlamak için çalışan platform. Sen de aramıza katıl ve rolünü seç!