Zafer Demirkol

Zafer Demirkol

Öğretim Görevlisi, Eğitmen, Yazar

Programlamaya 1985 yılında 16 yaşında başladı. Televizyona bağlanan bir Sinclair bilgisayar ile ilk “merhaba dünya” programını yazdı. 18 yaşında Boğaziçi Üniversitesinde Quick Basic kurslarına katıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini kazandı, okurken sürekli kod yazmaya devam etti. Üniversitedeyken karmaşık sayılarla 4 işlem yapan bir program, animasyon, teklif hazırlama gibi uygulamalar geliştirdi.

Üniversite bittikten sonra değişik firmalarda çalıştı. 1999 yılında Genel Müdür olarak çalıştığı firmadan ayrılarak Avustralya’da ” New South Wales” Üniversitesinde “English for Business Communication” eğitimi aldı. Bu yıllarda hızla gelişen Web teknolojilerini yakından takip ederek, değişik uygulamalar geliştirdi.

Avustralya’da Üniversitede çalışma gruplarında Web yazılımları üzerine olan bilgisini arttırdı. ASP (Active Server Pages) ile burada tanıştı. Türkiye’ye döndüğünde ilk ASP kitabını yayınladı. Kitap ilk çıktığı yıl 5 ve toplamda 14 baskı yaparak satış rekorları kırdı. Daha sonra ASP.NET teknolojisine ait kitapları yayınlandı. Şu ana kadar toplam 11 kitabı yayınlanmıştır.

Profesyonel kariyerine pek çok proje ve yazılım firmasında çalışarak devam etti. “PC World”, Byte, “Mobile Life” dergilerinde köşe yazarlığı yaptı. Yazılım üzerine onlarca makale yayınladı. 3 dönem Microsoft MVP (Most Valuable Professional) seçildi.

Maltepe ve Yeditepe üniversitelerinde, “Bilgisayar Mühendisliği”, “Bilişim Teknolojileri”, “Bilgisayar Öğretmenliği”, “Bilişim Yönetim Sistemleri” fakültelerinde değişik dönemlerde “Nesneye Yönelik Programlama”, “Web Programlama”, “İleri Web Tasarımı”, “Veritabanı Programlama”, “Mobil Programlama” dersleri verdi ve vermeye devam etmektedir.

30 yıllık yazılım tecrübesini kitapları, makaleleriyle paylaştığı gibi Profesyonel eğitimlerle de genç yazılımcılara aktarmakta. Özel sektör, kamu ve devlet kuruluşlarına değişik yazılım teknolojileri konusunda onlarca eğitim düzenlemiş, düzenlemektedir. Profesyonellere yönelik düzenlediği eğitim konuları: ASP.NET MVC, JavaScript, Mobil Hybrid Programlama, HTML5, JQuery, CSS3, iOS swift, AngularJs dir.

Son yıllarda Yapay Zeka çalışmaları ve yeni başlayanlar ile Çocuklara kodlama öğretmeye odaklandı. Çalışmalarını linkedin, medium ve twitter’dan takip edebilirsiniz.

Eğitim verdiği kurum ve kuruluşların bazılarının listesine Referanslar linkinden ulaşabilirsiniz. 1969 İstanbul Doğumlu evli ve bir çocuk sahibidir.