Şahver Kaya

Şahver Kaya

Yazar, Technologist

Konuşma Konuları:

  • Dijital Ekonomi,
  • Yapay Zeka, 5G ve Blockchain,
  • İnovasyon ve Girişimcilik,

 

Fizik ve matematik eğitiminin ardından 2002 yılında Boston’da Northeastern Üniversitesi’nde mühendislik yüksek lisans derecesini aldı. Northeastern’da çok sayıda yazılım dersinin asistanlığını yaptı. Boston bölgesinde Nortel Networks ve IBM’de yazılım mühendisi olarak çalıştı. Aynı dönemde Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencilerine yönelik Java For Distributed Computing (CSCIE 160) dersinde de asistan olarak görev aldı.

2007 yılında MIT Sloan School of Management’dan MBA derecesini aldı. Bir mühendis olarak MIT’de 3 pazarlama dersine asistan oldu. MIT’de bulunduğu dönemde Almanya, Yeni Zelanda ve Hindistan’da farklı projeler başlattı ve yönetti. MIT’den sonra 2 yıl New York’da Deloitte Strategy ve Operations’da strateji danışmanlığı yaptı ve M&A konusuna odaklandı.

2010 ve 2016 yılları arasında iki şirket kurdu. Biri tek başına, diğeri MIT Sloan eski dekanı Prof. Glen Urban ile birlikte. İlkini sattı, ikincisi bir danışmanlık şirketine dönüşür. İlk yarattığı marka MIT’de yüksek lisans tez konusu olarak seçildi ve marka ABD’de CNBC ve Forbes’da haber oldu.

Şu anda Silikon Vadisinden, Brüksel’e ve Pekin’e kadar uzanan yapay zeka, 5G ve blokzinciri de dahil olmak üzere Stanford Üniversitesi ve Tsinghua Üniversitesi gibi saygın araştırma merkezlerinden çıkmış yüksek teknoloji şirketlerine danışmanlık yapmaktadır. Teknoekonomik paradigmalar konusunda ünlü araştırmacı yazar Carlota Perez ile de araştırmalar sürdürmektedir. 2017 yılından bu yana Hürriyet gazetesinde haftalık olarak Dijital Ekonominin toplumsal farkındalığını artırmak için yazılar kaleme almaktadır.