Dr. Öğr. Üyesi Deniz Kılınç

Dr. Öğr. Üyesi Deniz Kılınç

Öğretim Üyesi, Yazar

Yazılım Geliştirme ve Veri Analitiği alanlarında 20 yıldan fazla özel sektör çalışma deneyimine sahip olan Dr. Kılınç, Türkiye’deki önemli yazılım şirketlerinde mobil yazılım uzmanlığı, yazılım mimarlığı, proje yöneticiliği, departman müdürlüğü ve icra kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Dr. Kılınç, 2000-2013 yılları arasında akademik öğrenimini ve profesyonel kariyerini birlikte sürdürmüş, 2002 ve 2004 yıllarında Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümündeki lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Bilgi Geri Getirimi ve Veri Madenciliği alanında yaptığı, küresel bir veri bilimi yarışmasında birinci olan doktora tez çalışmasını 2010 yılında tamamlayarak, yine aynı bölümden Doktor unvanını almaya hak kazanmıştır. 2017 yılında Doçentlik sözlü sınavından başarıyla geçerek Doçent unvanını alan Dr. Kılınç, veri bilimi, makine öğrenmesi ve yapay zekâ alanlarında 50’den fazla bildiri ve makale üretmiş, öğrencileri ile katıldığı birçok yarışmada veri bilimi projeleriyle dereceler almıştır.

İzmir Bakırçay Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyeliği ve bölüm başkan yardımcılığı görevlerine devam eden, makine öğrenmesi gibi veri bilimi dersleri veren Dr. Kılınç, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TUBITAK ve KOSGEB adına Ar-Ge proje hakemliği, proje izleyiciliği ve komisyon üyeliği yapmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası Deniz KILINÇ; iş geliştirmekten, öğrencilerin içindeki potansiyeli ortaya çıkarmaktan, bilgiyi paylaşmaktan, teknolojileri takip etmekten, makale ve kitap yazmaktan hoşlanır. Uygulamalarla Veri Bilimi ve Geleceğin Meslekleri kitaplarının yazarlarındandır.