Alper Gerçek

Alper Gerçek

Danışman, Konuşmacı

Konuşma Konuları:

  • Dijital Dönüşüm,
  • Endüstri 4.0,

1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğinden lisans, 1991 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğinden yüksek lisans derecesini aldı. 1988 yılında göreve başladığı ve 29 yıl boyunca çalıştığı Aselsan’da Tasarım Mühendisliği, Sistem Mühendisliği ve Proje Yönetimi alanlarında yöneticilik dahil olmak üzere çeşitli pozisyonlarda görev yaptı.

Aselsan çalışma hayatı boyunca birçok önemli projeye dahil olmuş, yerli ve yabancı çözüm ortakları ile çalıştı. Aynı zamanda ekip yöneticiliğiyle başlayan yöneticilik kulvarında üst düzey yöneticiliğine ulaşmıştı. Yeni ve ileri teknolojileri Aselsan’la buluşturmayı hedefleyen Teknoloji ve Strateji Yönetim Genel Müdür Yardımcılığı’nda görev yaparken Nisan 2019 itibariyle emekli oldu. Şu anda Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri konularında 31 yıllık bir deneyime sahip olan Alper Gerçek, son dört yıldır Dijital Dönüşüm konusunda çalışmaktadır. Bu kapsamda yaptığı çalışmalar arasında TÜBİTAK Akıllı Üretim Sistemleri Teknoloji Yol Haritası çalışmasında moderatörlük, Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu çalışmalarında ekip üyeliği, Kalkınma Bakanlığı 11.Kalkınma Planı hazırlık çalışmasında “Sanayide Dijitalleşme“ çalışma grubunun raportörlüğü ve Aselsan Dijital Dönüşüm Yol Haritası Koordinatörlüğü bulunmaktadır.

Dr. Haluk GÖKŞEN ile birlikte hazırladıkları “KOBİler için Dijital Dönüşüm Rehberi Endüstri 4.0” başlıklı kitap Türkiye Bilişim Derneği yayınları arasında çıkmıştır.