Konuşmacılar

Metin Can

Konuşma Konuları:

  • Girişimcilik Bilimi ve Başarı Kodları,
  • KOBİ’ler ve Dijitalleşme,
  • KOBİ’ler ve Endüstri 4.0’a Geçişin Yol Haritası,
  • Yapay Zekâ ve Ekonominin Geleceği,
  • Gelecek Okuryazarlığı,
  • Aile Şirketleri,

Biyografi

Toplantılara Katkısı

Seyyah bir ekonomist ve gazeteci olan Metin Can, ekonominin nabzını sahada tutması ile ünlü. Türkiye’yi karış karış gezerek sanayi bölgelerini, ekonomik ve sosyal problemleri yerinde inceliyor. Küresel araştırmalar için ülke ülke dolaşıyor. En güncel konuları mevcut tecrübesi ile harmanlayıp sade bir dilde anlatıyor.

Sunum Tarzı

Dinleyicilerle gerçekçi bir bağ kurmayı başarabilen Can, en karmaşık teorileri basit bir sunuma indirgeyebiliyor. İnteraktif diyaloglar ise en başarılı olduğu alan…

2002 yılında Platin Dergisi’nde ekonomi gazeteciliğine başlayan Metin Can, Referans Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Ekonomist Dergisi Habertürk, Sabah ve Natioanal Geograpich gibi yayınlarda röportajlar ekonomi editörlüğü yaptı. Can, bu sürede ekonomi basınında en fazla ödüle layık görülen gazeteci unvanını aldı. Türkiye’nin yanı sıra 50’den fazla ülkede KOBİ’lerin ve girişimcilerin gelişim süreçlerini yerinde inceledi, küresel başarı öyküleri kaleme aldı. CNN Turk ve SKY News kanalları için küresel ekonomi programları hazırladı. Cibuti’den Sibirya’ya Çin’den Arjantin’e dünyanın birçok yerinde yerli yabancı başarı kahramanlarını kovaladı ve öyküleştirdi.

Türkiye ve dünya genelinde 2000’den fazla röportaj gerçekleştirdi. Yapı Kredi bankası Sponsorluğunda “Anadolu’nun En Büyük 250 Şirketi” Araştırmasına imza attı.

Aynı zamanda sosyolog olan Can, Uzun yıllar akademik alanda çalışmalar da yaptı Can, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde Küresel Siyaset ve Ekonomi üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimleri aldı. Aynı üniversitelerde Girişimcilik alanında dersler verdi.

Can’ın yayınlanmış 3 adet de kitabı bulunuyor. 2012’de Alfa Yayınevi’nden çıkan İlk kitabı ‘Mucit KOBİ’ler’ birçok üniversitede ve yurtdışında ders kitabı olarak okutuldu. Can’ın diğer Kitapları ise sırasıyla “Yarına Hazır KOBİ’ler” ve “KOBİ 4.0 Nasıl olunur, 100 Başarılı Uygulama”

Can aynı zamanda Türkiye’nin İlk Endüstriyel Ürün, Yazılım Ve Girişimci Arama Motoru olan Yerliara.com’un da mucidi. Türkiye’nin teknolojideki üretim gücünü ve kabiliyetlerini görünür hale getirmek için tasarlanan oluşumda bugün 5 bine yakın şirket yer alıyor. İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İTÜ Arı Teknokent gibi 20’ye yakın kurumun gönüllü destek olduğu oluşum yeni nesil bir tanıtım ve ticaret platformu olarak yoğun ilgi görüyor.

Uzun yıllar Türkiye Dağcılık Federasyonu’nda ekstrem sporlar eğitmeni olarak da görev yapan Can, bu alanda da faaliyetlerini sürdürüyor.

Yayınlanmış Eserleri:

  • KOBİ 4.0 Nasıl Olunur- 100 başarılı uygulama  (2016)
  • Yarına hazır KOBİ’ler (2012)
  • Mucit KOBİ’ler (2010)

Sunum Dilleri: Türkçe, İngilizce

Yazar Hakkında

Admin

isbirligi.com.tr – Türkiye’nin iş birliği platformu: Üniversite, Sanayi ve Girişimcilik ekosistemi üzerine inşa edilen, multidisipliner ve interdisipliner yaklaşımlarının uygulandığı, kâr amacı gütmeden inovatif değer yaratarak dijital geleceği tasarlamak için çalışan platform. Sen de aramıza katıl ve rolünü seç!

Yorum Yaz

Yorum yapmak için buraya tıklayın